Замърсяването на въздуха е значим рисков фактор за
здравето в Европа и целия свят. Според проучване на Европейската агенция по околната среда има над 420 000 случая на преждевременна смърт от замърсяване на въздуха в Европейския съюз всяка година. Качеството на въздуха в България поражда сериозни тревоги: измерванията показват, че гражданите в цялата страна дишат въздух, който се оценява като вреден за здравето. Например, концентрацията на ФПЧ2,5 и ФПЧ10 е много по-висока от стойностите, предписани от Европейския съюз и Световната здравна организация (СЗО) за защита на здравето. България е в челната тройка по смъртност, като всяка година в страната умират над 14 000 души. Най-вече последствията от замърсяването на въздуха са болести на: дихателната, сърдечносъдовата, нервната и мозъчната система.
Дихателна система - Последиците включват: инфекции; повишена реактивност на дихателните пътища, дразнене; възпаление на белите
дробове; повишена смъртност от респираторни заболявания, хоспитализация, понижена функция на белите дробове, астматични пристъпи, повишен риск от рак на белия дроб.
Нервна и мозъчна система - Последиците включват: нарушения в развитието на нервната система, възпаление на невроните, оксидативен стрес, промени в кръвно-мозъчната бариера, главоболие, тревожност, инсулт, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон
Сърдечносъдова система - Последиците включват: променена сърдечна автономна функция, инфаркт на миокарда, ангина пекторис, повишено кръвно налягане, атеросклероза, хипертензия, повишена мозъчно-съдова исхемия.
Репродуктивни способности - Последиците включват: ДНК фрагментация, ниско тегло при раждане, преждевременно раждане.